BİR KİTAP BİN İNSAN / Konuk Yazar: Rıza Levent SİPAHİ | O HaberO Haber

25 Ocak 2021 - 17:46

BİR KİTAP BİN İNSAN / Konuk Yazar: Rıza Levent SİPAHİ

Şarkılara şiirlere konu olan Trenler ve trenler ile özdeşleşmiş duygusunu satırlara döken şarkı ve şiirleri ile tanıdığımız  tren şefi Rıza Levent SİPAHİ konuğumuz.

Son Güncelleme :

06 Aralık 2020 - 23:45

BİR KİTAP BİN İNSAN / Konuk Yazar: Rıza Levent SİPAHİ

 Rıza Levent SİPAHİ,

İnsan, hayat yolculuğunda çok farklı, özel, unutulmaz anıları kaydediyor işte.

Bu noktada unutulmaz olan bazen kendinden bazen karşılaştığı kişi ve olaylardan oluşuyor.

Kültür Sanat yolculuğumuzda çok özel bir konuğumuz var; Rıza Levent SİPAHİ. İnsanları ayıran yolları mesafeleri birleştiren hasretleri bitiren kullandığımız yollar denizler ve hava yolu kadar şarkılara şiirlere konu olan Trenler ve trenler ile özdeşleşmiş duygusunu uzun yollar uzun yıllara hapsetmeyen hatırda kalması için satıra döken şarkı ve şiirleri ile tanıdığımız  tren şefi Rıza Levent SİPAHİ .

 

M.YAPICI: Merhaba  hoşgeldiniz

RIZA LEVENT SİPAHİ: Teşekkür ederim.

.

M.YAPICI: Sizi kısaca tanıyalım

RIZA LEVENT SİPAHİ: 1967 İZMİR doğumluyum. Devlet demiryolarında 23 yıl kondoktörlük,7 yılda tren şefliği yaptıktan sonra 2018 yılında emekli oldum. Bir kızım,5 yaşında oğlum,4 yaşında da bir kız torunum var.

 .

M.YAPICI: Bu ilk kitabınız mı?

RIZA LEVENT SİPAHİ: Hayır piyasaya çıkmış 4 tane kitabım var.3 kitabım şarkı sözü,1 kitabım da Taşlama ( Trenci, Mutluluk getir, Taşlamalar ve özlü sözler, Büyük konuştuk.  ) Beşinci kitabım da basıma hazır.

Trenci ve Tüm kitapları Rıza Levent Sipahi

Trenci ve Tüm kitapları Rıza Levent Sipahi

M.YAPICI: Yayımladığınız kitabınız duygu yüklü şiirler ve şarkı sözleri dolu bunlardan sizin için en özel olan hangisi ve hikayesi nedir?

RIZA LEVENT SİPAHİ: Benim için hepsi özel. Hepsinin anısı ve hatıraları var. Örneğin Trenci şiiri yılların yaşanmışlığıyla oluştu. Sabahın en erken saatlerinde yollara koyulurdum. Acıları kederleri tren yollarında yaşardım. Dertlerimi raylara anlatırdım. Derken Trenci şiiri dillere destan oluverdi.

Trenci Parçasını Buradan Dinleyebilirsiniz:

M.YAPICI: Bu sanata ilginiz nasıl ve ne zaman başladı?

RIZA LEVENT SİPAHİ: İlkokul yıllarında duygusal olmanın ve meraklı olmamın vermiş olduğu duygu ve düşüncelerle başladı. Öğretmenlerimin teşviki ve beğenileri ile yaşam şekli haline geldi.

 .

M.YAPICI: Şiir ve şarkı sözlerinizi kitaplaştırmaya nasıl karar verdiniz?

RIZA LEVENT SİPAHİ: Dost meclislerinde müzisyen arkadaşlarım eserlerimi çok beğeni içinde yorumluyorlardı. Değerli gençlik arkadaşım oyuncu Ekrem ERDİNÇ beni kitap bastırmam hususunda ikna etti. Tüm organizasyonu Ekrem ERDİNÇ Ekoline Film ve Müzik Yapım hazırladı. İmza gününü organize etti. Her şey çok güzel oldu. Çok da güzel devam ediyor. Buradan beni seven ve destekleyen herkese teşekkürlerimi bir borç bilirim.

https://www.facebook.com/441756756007933/videos/497291273787814

 

M.YAPICI: Şiirlerinizi yazarken yaptığınız özel bir teknik yada  tercihiniz varmı?

RIZA LEVENT SİPAHİ: Şarkı sözü yazmadan evvel eserin ismini buluyorum. Benim için önemli olan şiirin ismini yani sloganı bulmak. Zaten sloganı bulduktan sonra hangi ölçüde yazacağıma kolay karar veriyorum.

 .

M.YAPICI: Trenci eserinizden başka bestelenen eserleriniz varmı?

RIZA LEVENT SİPAHİ: Profosyonel anlamda bestelenen eserlerim vardır. Pandemi döneminde evlere çekilmişken şarkılarımın piyasaya çıkması ister istemez ertelendi. Çok değerli müzik adamı Selami ŞAHİN bey bir eserimi besteledi. Eser süpriz olsun, çok da güzel oldu. Çok değerli müzisyen Sinan ÖZŞEKER bey 3 adet eserimi, Usta müzisyen Yaşar ATILCAN 3 adet ,Trenci eserimi besteleyen Atilla NAZİK bey 11 adet şiirimi besteledi.

 .

M.YAPICI: Bir sonraki kitap hangi konuda olacak?

RIZA LEVENT SİPAHİ: 5. kitabım da yine şiir ve şarkı sözü olarak basıma hazır.

Bir an önce Pandemi’nin bitmesini hayatın normalleşmesini bekliyorum.

 .

M.YAPICI: Okurlara söylemek istediğiniz özel bir mesaj var mı?

RIZA LEVENT SİPAHİ: Bol bol okumalarını beni mars da da olsam takip etmelerini istiyorum.

 .

M.YAPICI: Hepsi bu kadardı yanıtlarınız için teşekkür ederim.

RIZA LEVENT SİPAHİ: Bu keyifli sohbet için ben teşekkür ederim.

Sevgi ve selamlarımla…

Hadi gel gönlümde bekleniyorsun. Rıza Levent SİPAHİ

Hadi gel gönlümde bekleniyorsun. Rıza Levent SİPAHİ.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.